Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

P.R.P – Plataletten Zengin Plazma

Platalatten Zengin Plazma ( P.R.P. ) tedavisinin hangi konularda nasıl sonuçlar verdiği hakkında bilgi alın.

P.R.P Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Trombositten Zengin Plazma ( PRP ) tedavisinde kişiden alınan kan hızla döndürülüp bileşenlerine ayrıldığı bir santrifüj cihazına yerleştirilerek birkaç trombositten zengin plazma ordusu elde edilir. Bu işlem, tüm vücuttaki trombositlerin konsantrasyonundan 3-10 kat daha fazla bir trombosit konsantrasyonu ile sonuçlanır. Daha sonra trombositten zengin plazma, tedavi edilecek olan bölgeye yavaşça enjekte edilir. Tedavi edilebilecek bölgeler yanak bölgeleri, göz çevresi, boyun, ağız bölgesi, el sırtı ve dekolte bölgesidir. PRP, yüksek büyüme faktörü konsantrasyonları nedeniyle tedavi edici cerrahi uygulamalardan ve klinik tedavilerden estetik cerrahilere ve yüz kemiği kusurlarının düzeltilmesine kadar pek çok alanda yaygın biçimde kullanılmaktadır. Yakın geçmişte, PRP cilt gençleştirmede etkin biçimde kullanılmıştır.

P.R.P. Tedavisinden Beklenen Sonuç

PRP formundaki büyüme faktörlerinin lokal uygulaması, neo-kollajenezi ( yeni kollajen oluşumunu ) uyarırken klinik görünümünü iyileştiren foto-hasarlı derinin de tedavisine yardımcı olur. PRP’nin dermalfibroblast çoğalmasına ve hem Tip 1 hem Tip 2 kollajenin uyarılmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bu iki faktör de, gittikçe artan bir GENÇ GÖRÜNÜME ve cilt bütünlüğündeki iyileşmeye katkı sağlar. Ton ve dokudaki iyileşmeler de dahil olmak üzere yenilenmenin sonuçları en iyi ; tedaviden sonraki yaklaşık 2-3 hafta içinde görülür. Cilt sonraki aylar boyunca iyileşmeye devam edecektir. Optimum sonuçların alınması için, lazer uygulaması gibi diğer tedavilere ve doğru dermo kozmetik cilt bakımları ve devam ürünü kullanımına da yer verilmelidir.

P.R.P Tedavisinin Yan Etkileri Var Mı?

Tedaviden sonra yaklaşık 24 saatlik bir süre boyunca tedavi bölgesi civarında minimum düzeyde şişme, morarma ve kızarıklık, PRP’nin yan etkilerindendir. Baş ağrısı da görülebilir. Cilt enfeksiyonları son derece nadir olan bir komplikasyondur. Ancak yöntem bir bütün olarak minimum risk taşır ve nispeten istirahat süresi gerektirmeyen hızlı bir uygulamadır.